UDZIAŁ W RAWICKIEJ KONFERENCJI OŚWIATOWEJ
- Szczegóły
- Alicja Klemczak
„Skuteczna edukacja- szanse i zagrożenia”
Dnia 10 kwietnia br. w ramach I Rawickiego Festiwalu Nauki p. Dyrektor B. Danielczyk wraz z przedstawicielami Rady Pedagogicznej p. A. Klemczak i p. P. Popielasem uczestniczyli w zorganizowanej w sali kina „Promień” Rawickiej Konferencji Oświatowej pod nazwą „Skuteczna edukacja- szanse i zagrożenia”. Patronat naukowy nad wydarzeniem objęła Wyższa Szkoła Humanistyczna w Lesznie.
Konferencję zainaugurował burmistrz Grzegorz Kubik. Następnie mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładów:prof. dr hab. Aleksandra Zandeckiego pt. „Determinanty współczesnej socjalizacji”, dr Mirosława Radoły pt. „Nauczyciel - zadania, kompetencje, budowanie własnego autorytetu”, dr Piotra Mośka pt. „ O środowiskowych uwarunkowaniach edukacji. Tezy o (nie)skuteczności funkcjonowania szkoły” oraz dr hab. Sławomira Futymy pt. „ Współczesna edukacja. Od unilateralności do komplementarności”. Na zakończenie prof. dr. hab. Aleksander Zandecki poprowadził panel dyskusyjny, w którym odpowiedział na nurtujące uczestników konferencji pytania.
Podsumowując, udział w konferencji był dla nas- nauczycieli ważnym wydarzeniem przede wszystkim dlatego, że wykłady skłoniły nas do refleksji nad rolą i zadaniami nauczyciela w niezwykle dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości, społeczeństwie obywatelskim i informacyjnych. Uświadomiliśmy sobie, że formułowane są wobec nas nowe oczekiwania, stawiane nowe wyzwania. Te wyzwania przede wszystkim dotyczą kształcenia nowych pokoleń ludzi wyposażonych w zdolności radzenia sobie w tak skomplikowanej rzeczywistości. Tym wyzwaniom powinni sprostać nauczyciele nowocześnie przygotowani do swej pracy. Nie ulega żadnej wątpliwości, że przyszłość polskiej edukacji, zależy przede wszystkim od nauczycieli dobrze wykształconych, kreatywnych, o wysokich kompetencjach, radzącymi sobie z agresją oraz innymi zjawiskami patologicznymi, przywódców edukacyjnych. Jednak najważniejsze, aby współczesny nauczyciel kierował się zawsze dobrem dziecka, widział w uczniu drugiego człowieka, żeby pamiętał, że:
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek
stał się coraz bardziej człowiekiem,
o to, ażeby bardziej był,
a nie tylko więcej miał, aby więc, poprzez wszystko co ma,
co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem,
to znaczy, ażeby również umiał bardziej być
nie tylko z drugim, ale i dla drugich.”
− Karol Wojtyła